dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Pompy PW - czy oblodzenie i cięknąca woda to duża uciążliwość ?

    Pytanie do użytkowników pomp Powietrze - Woda.
    Jak radzicie sobie z nieustannie (czy rzeczywiście?) cieknącą wodą i oblodzeniami pod agregatem ?
    Czy da się z tym jakoś żyć ?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Pytanie do użytkowników pomp Powietrze - Woda.
    Jak radzicie sobie z nieustannie (czy rzeczywiście?) cieknącą wodą i oblodzeniami pod agregatem ?
    Czy da się z tym jakoś żyć ?
    9 msc ciepłych:
    grawitacyjnie spuszczasz w rurę do ziemi (jak masz na fundamencie) lub do rynny jak masz ją blisko na ścianie i nie wiesz nic o wodzie

    3mc zimne:
    70% tego czasu działa to tak samo jak w miesiące ciepłe ale musi być podgrzewana tacka
    30% coś leci i robi się lodowisko chyba, ze dasz jeszcze kabel grzejny w rynnę lub 1mb rury to nic nie ma.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    3mc zimne:
    30% coś leci i robi się lodowisko
    Jak dużo tego lodu się tam może zgromadzić (powierzchnia, wysokość słupa lodu) ?
    Czy to nie zagraża elewacji (w przypadku, gdy agregat jest postawiony lub powieszony przy elewacji) ?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Jak dużo tego lodu się tam może zgromadzić (powierzchnia, wysokość słupa lodu) ?
    Czy to nie zagraża elewacji (w przypadku, gdy agregat jest postawiony lub powieszony przy elewacji) ?
    Myślę, że elewacji nie zagraża bo ludzie by o tym fakcie pisali a także deszcz i śnieg w zimie robi podobne problemy co skropliny z PC i jakoś elewacja daje sobie z tym radę.

    Co do ilości skroplin mierzonych "na oko" i "na ślizg". U mnie i kolegi stoi to na postumencie. U mnie lodu jest tak z 4m2 na jakieś 5cm jakieś 2-3x 2 tygodnie w roku, ale że jest to w miejscu gdzie rzadko bywam to nic z tym nie robię. U kolegi co ma kabel grzejny także 1mb w rurze i rurę pod fundamentem ma na 1,5mb ok 4mb zakopane praktycznie nie ma lodu nigdy.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za info.
    Czyli jak mniemam, nie ma się czym za bardzo przejmować, i to źródło ciepła można brać spokojnie pod uwagę

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    \Ja nie mam podgrzewanej tacy i lodu nie zauważyłem. Powiększyłem dziurę w tacy i woda zlatuje dużym strumieniem do rury fi160.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    \Ja nie mam podgrzewanej tacy i lodu nie zauważyłem. Powiększyłem dziurę w tacy i woda zlatuje dużym strumieniem do rury fi160.
    Pozdrawiam
    A z rury dalej dokąd ?

  8. #8

    Domyślnie

    Mam pod jednostką daną rurę kanalizacyjną 50 pionowo - odprowadza wodę do deszczówki. Lód był przy -15, cienka warstwa dookoła rury w promieniu może 30 cm. Jakbym robił jeszcze raz to bym dał 75. A jednostkę mam na elewacji i nie zauważyłem żadnego negatywnego wpływu.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    A z rury dalej dokąd ?
    U siebie zrobiłem to tak;

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Odpływ skroplin.jpg
Wyświetleń:	1161
Rozmiar:	45,2 KB
ID:	353358

    W środku kabel grzewczy 120 W, uruchamiany ręcznie w razie potrzeby. W minionym sezonie 2 razy - nie dłużej niż na dwie godz.

    Woda ze studzienki odprowadzana jest do drenu rozsączającego.
    Lód - jeśli nawet powstaje, nie rozprzestrzenia się, a po ociepleniu ulega łagodnemu roztopieniu, spływając do studzienki.
    Bezobsługowo i zero problemów.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    W środku kabel grzewczy 120 W, uruchamiany ręcznie w razie potrzeby
    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Bezobsługowo i zero problemów.
    Bardzo przepraszam, ale ja czegoś nie rozumiem.
    Ja do tej chwili inaczej rozumiałem pojęcie bezobsługowości.
    Jeżeli trzeba ręcznie włączać cokolwiek w razie potrzeby to nie jest to bezobsługowe rozwiązanie...

    Czy nie mam racji?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Bardzo przepraszam, ale ja czegoś nie rozumiem.
    Ja do tej chwili inaczej rozumiałem pojęcie bezobsługowości.
    Jeżeli trzeba ręcznie włączać cokolwiek w razie potrzeby to nie jest to bezobsługowe rozwiązanie...

    Czy nie mam racji?
    Masz racje.
    Uruchomienie tak mocnego kabla najlepiej powiązać z "defrostem" pompy.
    Można też użyć znacznie słabszego kabla samoregulującego.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    A z rury dalej dokąd ?
    do gleby razem z deszczówką

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Bardzo przepraszam, ale ja czegoś nie rozumiem.
    Ja do tej chwili inaczej rozumiałem pojęcie bezobsługowości.
    Jeżeli trzeba ręcznie włączać cokolwiek w razie potrzeby to nie jest to bezobsługowe rozwiązanie...

    Czy nie mam racji?
    Witam

    Rację chyba masz. Ale..
    W poprzednim domu miałem to sterowane termostatem. I niekoniecznie się sprawdzało, zwłaszcza przy niskiej wilgotności powietrza.
    T-Cap ma, w mojej ocenie b. dobry algorytm i sposób odszraniania, w związku z czym - po złych doświadczeniach z Fujitsu, kabel za instalowałem na zapas.
    Podgrzewanie tacy włączyłem dwukrotnie podczas sezonu, bo wydawało mi się, że wylot skroplin nie jest całkowicie drożny.
    Po złych doświadczeniach z F....., jestem może troche przeczulony.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Masz racje.
    Uruchomienie tak mocnego kabla najlepiej powiązać z "defrostem" pompy.
    Można też użyć znacznie słabszego kabla samoregulującego.
    Też masz rację. ale....
    Automatyka, czujniki itp. kosztują. Za kabel 120 W z Elgry zapłaciłem ok. 45 zł + 8 m kabla LGY 10 zł + włącznik w kotłowni - też 10 zł.
    Robocizna w cenie montażu.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    U mnie kabel grzejny 60W z termostatem. Załącza się automatycznie poniżej 3st. Podgrzewa tacę i rurę odpływową. Działa od 3 lat, lodu ani wody nigdy nawet na oczy pod pompą nie widziałem. Zresztą zagrzybiony fundament, czy elewacja jakoś mnie nie kręcą, a tak niestety kończy się złe rozwiązanie tego "problemu".

    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Też masz rację. ale....
    Automatyka, czujniki itp. kosztują. Za kabel 120 W z Elgry zapłaciłem ok. 45 zł + 8 m kabla LGY 10 zł + włącznik w kotłowni - też 10 zł.
    Robocizna w cenie montażu.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    A nie prościej skorzystać z fabrycznego wyjścia w jednostce zewnętrznej?
    Chyba do 85W daje radę bez przekaźników, więc koszt jeszcze niższy niż Twojego rozwiązania.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A nie prościej skorzystać z fabrycznego wyjścia w jednostce zewnętrznej?
    Chyba do 85W daje radę bez przekaźników, więc koszt jeszcze niższy niż Twojego rozwiązania.
    Dopiero w modelach F a on ma pewnie C
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Dopiero w modelach F a on ma pewnie C
    A to przepraszam.

    Mimo wszystko kumaty instalator bez tego wyjścia, też da radę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony